Důvody, proč se Vám jednoznačně vyplatí investovat do svatebního fotografa!

17.07.2017

S náročným výběrem toho správného fotografa pro zachycení vzpomínek na tak výjimečný den, jako je právě svatba, se potýká nejedna budoucí nevěsta. Jde o velice těžké rozhodování, na které působí spousta faktorů a jeden z těch nejvíce vnímaných je právě cena. Proč jsou někteří fotografové dražší a někteří levnější? Vyplatí se Vám vůbec platit dražšího fotografa, když je v nabídce spoustu levnějších? Podle čeho byste se měli rozhodovat, existuje-li nějaké měřítko pro porovnání?

Je dobré předem si ujasnit, jaký styl fotografií hledáte, jestli chcete celodenní fotografování nebo právě naopak jen obřad a skupinové fotky s pár portréty. Jde o velice důležité rozhodnutí a ruku na srdce, fotografie nebo video budou jediné hmotné vzpomínky, které Vám z Vašeho dne "D" zbudou. Zde máte sedm důvodů, proč se tato investice jednoznačně vyplatí.

S ROSTOUCÍ CENOU ROSTE KVALITA

Ne vždycky tato přímá úměrnost bývá pravidlem, ale kvalita svatebních fotek je přesně to, po čem touží každá nevěsta. S levným fotografem po většinu případů fotky působí lacině a bez emocí. Vždy je dobré se ujistit, že platíte za kvalitu a za dobrý výsledek. Takový fotograf má už jméno a jeho tvorbu je možno si předem prohlédnout na internetu. Jak se ale ujistím, že je skutečně dobrý a že platíte za kvalitu?

KLADNÉ RECENZE

Díky kladným recenzím poznáte, že platíte skutečně za kvalitní práci a není nic jednoduššího, než se jimi prolistovat a přečíst si recenze od nevěst, s čím byly spokojené nebo právě naopak, co u fotografa postrádaly. Když se podíváte na profil fotografa s recenzemi, je mnohem logičtější si objednat člověka, který má 5.0-4.8 hvězd v hodnocení než fotografa, který má hodnocení 3.5.

OSOBNÍ SCHŮZKA - VYSTUPOVÁNÍ FOTOGRAFA A KOMUNIKACE

Dalším krokem, který byste měli podniknout pro ověření pravdivosti recenzí, je osobně se setkat s fotografem na předsvatební schůzce. Spousta fotografů to nabízí zdarma, u některých se platí "symbolické" částky. Díky předsvatební schůzce se můžete ptát na jakékoliv otázky, které máte na srdci a zároveň tím odhalíte komunikační schopnosti fotografa a jeho vystupování. Určitě byste přeci nechtěli na Vaší svatbě mít mrzutého pána, který by vysílal negativní energii na ostatní lidi zrovna na Vaší svatbě. Ne jen Vy, ale i Vaši hosté se budou cítit mnohem lépe v přítomnosti usměvavého a sympatického člověka, což se odrazí i na fotkách, které Vám po určité době odevzdá. Ani omylem není od věci si domluvit předsvatební fotografování, pro ověření, zda Vám přístup fotografa skutečně vyhovuje ve všech směrech.

PRAXE FOTOGRAFA

Jeden z hlavních bodů v prospěch této investice by měla být praxe fotografa. Od začínajícího fotografa se nikdy nedočkáte tolika zkušeností jako od toho ostříleného. Ten už ví, jak si má poradit s nepříznivými podmínkami, jak pracovat se světlem, co dělat v různých nečekaných situacích a tak dále.

"Důvod proč bych si raději zaplatil profesionálního fotografa na svatbu je ten, že tahle jedinečná událost je pro některé svatebčany jen jednou v životě a že jediné co právě člověku z jejich velkého dne zbude jsou vzpomínky a ty je potřeba si uchovat. Profesionální fotograf by si toho měl být vědom a mít zkušenosti jak s fotografováním (základy kompozice, kreativita, světlo, zachycení důležitých momentů, pomáhání s pózováním apod...), tak s následnou postprodukcí. Amatérští fotografové tohle většinou moc neovládají a nafoceným snímkům nikdy nevěnují takovou pozornost jako profesionální fotografové, kteří mají již dostatečné zkušenosti."

 - Robin Puškáš Photography

ZÁPAL PRO FOTOGRAFOVÁNÍ

Toto je velmi cenné kritérium, které by měl každý dražší a kvalitnější fotograf splňovat. Člověk, co miluje svou práci a dělá něco, co ho baví, má jiné výsledky jak fotograf, který to dělá pouze a jen pro peníze.

VLASTNÍ STYL FOTOGRAFA

Dobrý fotograf má svůj styl, který přenese i do Vašich fotografií a při focení ho plně využívá. Dalo by se to nazvat jeho "rukopisem" a proto je nutné si vaše oblíbené fotografy dobře prostudovat, abyste si vybrali správně. To můžete udělat tím, že se proklikáte na jejich webové stránky a pečlivě si prohlédnete jejich galerii s portfoliem. Pak si můžete položit otázku "skutečně bych si přál/a, aby má jediná vzpomínka na svatbu vypadala právě takhle?".

TECHNICKÉ VYBAVENÍ ANEB DOBRÉ DĚLO

Posledním, ale rozhodně ne nejmíň důležitým důvodem, proč se vyplatí investovat do dobrého a drahého fotografa, je výbava. Do této skupiny nepatří pouze tělo fotoaparátu, výbava objektivů (jiný objektiv se hodí na focení krajin a okolního prostředí a zase jiný na portréty a stylizované fotografie), blesku, baterií, ale i programů a úpravu fotografií a samozřejmě náhradní fotoaparát pro případ nouze. Protože fotograf/ka zainvestoval do své výbavy, aby mohl odvádět kvalitní práci, vy byste se neměli bát zainvestovat do něho/ní.